|   بررسی روند صارداتی ایران در 8 ماه سال 97   |
تاریخ انتشار: 12/17/2018 11:09:00 AM تعداد بازدید: 195 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: khabarizadd
بررسی روند صارداتی ایران در 8 ماه سال 97

در 7 ماهه نخست سال 1397، مجموع صادرات دلاری ایران بیش از 27 میلیارد دلار بود که میانگین صادرات هر ماه تقریبا 3.9 میلیارد بوده است. 
سایت گمرک در این 7 ماهه برای اعلام ارزش ریالی صادرات، مبلغ دلاری را با دلار رسمی بانک مرکزی (نرخ تقریبی 4200 تومانی) تسعیر کرده است. بدین ترتیب ارزش ریالی صادرات مطابق اعلام گمرک در 7 ماهه نخست سال، بیش از 114 هزار میلیارد تومان با میانگین ماهانه 16 هزار میلیارد تومان اعلام شده است. 

 اما نکته مهم  در مورد صادرات کشور در آبان ماه است. در این ماه روش آمار صادرات توسط گمرک تغییر کرد (تقریبا از نیمه آبان)، بدین ترتیب که ارزش دلاری صادرات این بار پایه کار است و  این ارزش دلاری ابتدا با نرخ سامانه نیما (حوالی 8000 تومان) به ریال تبدیل شده  و ارزش ریالی اعلام میگردد و بعد همین ارزش ریالی با نرخ رسمی دلار (4200 تومان) دوباره به دلار تبدیل شده و ارزش دلاری اینبار تقریبا بیش از 2 برابر عدد واقعی نشان داده می شود.

 در جدول زیر آمار صادرات آبان ماه به همان روش قبلی گمرک، محاسبه شده و نشان میدهد که صادرات کشور از لحاظ دلاری در آبان ماه با افتی تقریبا 50 درصدی نسبت به ماههای قبل همراه بوده است. این نشان میدهد در صورت ادامه این روند (و ادامه مشکل صادرات)،  برای آنکه منابع ریالی دولت کاهش پیدا نکند، کاهش نرخ دلار به نرخ های زیر 8 تا 9 هزار تومان دیگر برای دولت به صرفه نخواهد بود.

محمد خبری زادprintrating
  Comments

There is no comments. To be the first to make a comment...

Your Name
Email
Website
Title
Comment
CAPTCHA image
Enter the code